Ушиб — закрите одиночне або множинне ушкодження м’яких тканин. Виникає, як правило, при ударі тупим предметом або падінні на тверду поверхню.

Клінічна картина: біль і припухлість у місці ушкодження, іноді утворення підшкірного крововиливу або глибокої гематоми.

Невідкладна допомога: холод на місце ушкодження, давляча пов’язка, за показаннями — іммобілізація ушкодженої частини тіла. Надалі лікування, як правило, амбулаторне.

Розтяг зв’язкового апарату виникає при надміру травмуючому діянні на суглоб (удар, падіння, перерозгинання та ін.).

Клінічна картина: припухлість м’яких тканин, які оточують суглоб, згладженість його контурів, крововилив у порожнину суглоба (гемартроз), нечітко локалізована болючість при пальпації, обмеження рухів у суглобі.

Невідкладна допомога: холод на місце ушкодження, туга бинтова пов’язка або іммобілізація. Надалі лікування, як правило, амбулаторне; коли є ознаки гемартрозу — лікування в стаціонарі.

Рана — порушення цілості шкіри або слизових оболонок, нерідко з ушкодженням тканин, що знаходяться глибше.

Рани розрізняють за походженням (різані, колоті, ушиблені, рубані, вогнестрільні і т. п.), за глибиною проникнення (поверхневі і глибокі), за відношенням до ізольованих порожнин тіла (проникаючі й непроникаючі), за видом ранового каналу (дотичні, наскрізні, сліпі).

Клінічна картина характеризується такими основними ознаками: біль, зіяння, кровотеча. Множинні, глибокі й обширні рани, що супроводяться ушкодженням кісток (відкриті переломи), великих судин і нервів, внутрішніх органів, відривами сегментів кінцівок, можуть ускладнюватись гострою крововтратою і травматичним шоком.

Невідкладна допомога: тимчасове спинення кровотечі, обезболювання, накладення асептичної пов’язки, за показаннями — транспортна іммобілізація. При потребі (наявність ознак травматичного шоку) здійснюють весь комплекс невідкладних заходів, включаючи поповнення крововтрати (інфузійна терапія).


Госпіталізація термінова в хірургічне або травматологічне відділення (залежно від особливостей ушкодження). Транспортують на щиті і носилках.

При поверхневих ранах лікування амбулаторне.