Народження дитини поза стаціонаром можливе при стрімкому перебігові родів або при звичайній родовій діяльності у зв’язку з різними екстремальними ситуаціями. В останньому випадку для приймання родів треба підібрати приміщення з добрим освітленням, винести з нього зайві меблі і предмети, залишивши тільки ліжко і стіл. Якщо роди вже розпочались, їх слід проводити у звичайній обстановці, не здіймаючи прибиранням пилу. Дуже важливо підібрати високе, що не прогинається всередині, ліжко. Якщо ж ліжко м’яке, треба при можливості підкласти під матрац дошку. Матрац слід закрити широкою клейонкою, поверх неї спочатку розстелити свіжовипрасуване простирадло, складене в кілька разів, або рушник.

Стрімкі роди можуть настати вдома, у машині швидкої медичної допомоги або навіть на вулиці. Для породіллі такі роди загрожують тяжкими наслідками: глибокими розривами шийки матки, промежини, піхви, клітора з наступною сильною кровотечею; може також настати патологічна кровотеча в ранньому післяродовому періоді. Велика небезпека загрожує і плоду, оскільки перейми, що нашаровуються одна на одну, призводять до порушення матково-плацентарного кровообігу і до гіпоксії плода. Крім того, стрімкі потуги супроводяться швидким вигнанням плода, при якому не настає зміни конфігурації голівки, що може бути причиною внутрішньочерепної родової травми, крововиливу в головний мозок і в результаті — народження мертвої дитини. У рідкісних випадках, коли породілля перебуває у вертикальному положенні, дитина при народженні може впасти на землю. Це дуже небезпечно, бо призводить до відриву пуповини, вивертання матки і тяжких ушкоджень у новонародженого.

Допомога в родах. Якщо родова діяльність поза стаціонаром проходить за типом стрімких родів, породіллю треба відразу ж покласти на бік і подавати ручну допомогу в положенні на боку; при звичайній родовій діяльності роди проводять у положенні породіллі на спині, ноги зігнуті в кульшових і колінних суглобах. Під крижі підкладають валик із простирадла, складеного в кілька разів. Той, хто приймає роди, стає з правого боку від породіллі, праву руку з відведеним великим пальцем розташовує так, щоб внутрішній край долоні відповідав рівневі анального отвору, великий палець був на правій великій статевій губі, а чотири інших пальці на лівій. Щоб уникнути забруднення руки каловими масами, ділянку анального отвору прикривають марлевою серветкою.

Голову плода виводять поза потугами, в противному разі при проходженні найбільшого розміру голови (після народження потилиці і підпотиличної ямки) може настати травма промежини. Породіллі забороняють натужуватись, пропонують глибоко дихати ротом. У цей час зсувають тканини Бульварного кільця з тім’яних горбів, голову захоплюють лівою рукою і обережно розгинають, сприяючи виведенню лобової і лицьової частин. Праву руку тримають на промежині, зменшуючи цим небезпеку її розриву. Якщо після народження голови виявляють, що шия дитини обвита пуповиною, петлі її злегка підтягають і знімають через голову, а при тугому натягові пуповину перерізують між двома затискачами. Потім породіллі пропонують понатужуватись; під час потуги здійснюється внутрішній поворот плечей, які встановлюються в прямому розмірі таза. Голову захоплюють обома руками так, щоб долоні були на ділянці вушних раковин, і спрямовують донизу, поки переднє плече не зафіксується біля нижнього краю лобкового симфізу. Після цього допомагають вийти задньому плечу, спрямовуючи голову догори. При народженні тулуба, яке звичайно проходить без утруднень, треба обхопити грудну клітку обома руками, спрямувати тулуб угору і вийняти спочатку нижню його частину, а потім— верхню.

При стрімких родах не можна допускати швидкого народження голови, для чого її треба притримувати правою долонею, а пальцями правої руки ослаблювати напруження м’язів промежини. Після народження голови треба відразу ж очистити рот і ніс дитини від слизу. Пуповину перев’язують стерильними нитками у  двох місцях на 1,5—2 см вище від пупкового кільця і між ними перерізують її ножицями. Після цього пупковий залишок обробляють йодонатом і перев’язують стерильною марлевою пов’язкою.

При стрімких родах плечі і тулуб звичайно народжуються дуже швидко і самостійно. Народжений послід доставляють в акушерський стаціонар для вирішення питання про потребу внутрішньоматкового втручання.

Допомога в родах при тазовому передлежанні плода має свої особливості. При чистому сідничному передлежанні (ноги зігнуті в кульшових суглобах і розігнуті в колінних) треба після прорізування сідниць захопити тулуб плода обома руками (краще через стерильну пелюшку) так, щоб великі пальці лежали уздовж стегон плода, а інші — перпендикулярно до хребта. У міру просування плода по родовому каналу той, хто приймає роди, поступово пересуває руки вгору, поки не народиться тулуб, після цього м’якими рухами допомагає переходу плечового пояса в прямий розмір виходу з малого таза і народженню переднього плеча. Потім плід піднімають догори, сприяючи народженню заднього плеча. Слідом за цим толова здійснює внутрішній поворот і встановлюється підпотиличною ямкою в ділянці нижнього краю лобкового симфізу. У цей час той, хто приймає роди, закидає плід на живіт породіллі, і з боку промежини виходить лице і голова повністю.

При змішаному сідничному і ножному передлежанні ручну допомогу подають після народження плода до нижнього кута лопаток. Плечовий пояс міститься в прямому розмірі виходу з малого таза. Для вивільнення плечового пояса народжені ноги захоплюють у ділянці гомілки однойменною з позицією плода рукою і відводять до протилежного стегна породіллі. Другий і третій пальці другої руки вводять з боку промежини у піхву, виявляють і захоплюють руку плода у ділянці ліктьового вигину і звільняють її «умивальним» рухом. Для звільнення другої руки плода верхню частину тулуба обхоплюють обома руками у вигляді човника і повертають на 180° так, щоб перевести передню руку дозаду, додержуючи спрямування потилиці в бік лобкового симфізу. Переведену дозаду руку звільняють так само, як і першу. 

Для виймання голови у рот плода вводять вказівний палець тієї руки, яка звільняла другу руку, другий і четвертий пальці другої руки розташовують на плечах плода, а третій — у ділянці підпотиличної ямки. Таке положення рук потрібне для згинання голови під час витягання її з родових шляхів.

Решту етапів родів проводять, як при головному передлежанні плода.
Іноді після виливу навколоплідних вод у шийку матки в піхву і навіть за межі статевої щілини випадають дрібні частини плода (пуповина, рука, нога). Це спостерігається при високому стоянні передлежачої частини і надмірній рухомості її (вузький таз, багатоводдя, багатопліддя, розгинальні передлежания голови та ін.).

У цих випадках породіллю треба покласти з трохи піднятим тазом, для чого під крижі підкладають твердий валик, і в такому положенні терміново доставити в акушерський стаціонар.

Психологічний розвиток дитини з перших днів життя - http://psychologia.ucoz.org