Паранефрит — гнійно-запальний процес у навколонирковій клітковині. Розрізняють первинний паранефрит, при якому інфікування настає гематогенним шляхом із віддалених гнійних осередків, і вторинний, який розвивається як ускладнення гнійно-запального процесу в нирці.

Залежно від локалізації осередку запалення розрізняють передній, задній, верхній, нижній і тотальний паранефрит.

Абсцес, що утворився у навколонирковій клітковині, може проривати вперед — у черевну порожнину, вгору — у плевральну порожнину, дозаду — у найслабкіші місця поперекової ділянки (трикутник Пті, чотирикутник Лесгафта — Грінфельта), униз — у порожнину таза або через запірний отвір — на внутрішню поверхню стегна.

Клінічна картина. Захворювання розпочинається з підвищення температури тіла до 39—40 °С, ознобу. Через 3—4 доби з’являється біль у поперековій ділянці, болючість при пальпації у кістковертебральному куті і захисне напруження м’язів при легкій пальпації нирки на стороні ураження. Пізніше у хворих виявляють вигин хребта в поперековому відділі внаслідок скорочення поперекових м’язів, позитивний псоас-симптом, пастозність і місцеву гіперемію шкіри, припухлість у поперековій ділянці.

Невідкладна допомога полягає в терміновій госпіталізації в урологічне відділення.

Транспортують на носилках у положенні лежачи.