До родових травм відносять розриви промежини, зовнішніх статевих органів, піхви, гематоми піхви і зовнішніх статевих органів, розриви матки і шийки матки, виворіт матки, травми сечового міхура і прямої кишки. Усі ці стани при несвоєчасному поданні допомоги можуть потребувати реанімаційних заходів.

Розриви зовнішніх статевих органів. Розриви в ділянці клітора небезпечні ушкодженням судин і печеристих тіл клітора з розвитком сильної кровотечі, яка виникає відразу після вигнання плода і може стимулювати гіпотонічну маткову кровотечу. Діагностика не становить особливих труднощів.

Невідкладна допомога, тимчасового спинення кровотечі до відокремлення посліду можна досягти щільним притисненням кровоточивої ділянки до лобка за допомогою стерильного тупфера.

Гематоми зовнішніх статевих органів і піхви виникають найчастіше при стрімких родах, а також при затяжному періоді вигнання плода.

Клінічно характеризуються появою відчуття розпирання і гострого болю в ділянці зовнішніх статевих органів. Гематома зовнішніх статевих органів визначається у вигляді тугоеластичного пухлиноподібного утвору з гладенькою поверхнею синюшного кольору.

Невідкладна допомога. Внутрішньовенно вводять кальцію глюконат (10 мл 10% розчину), внутрішньом’язово вікасол (3 мл 1 % розчину); інфузійна терапія, тимчасова туга тампонада піхви, пузир з льодом на ділянку гематоми.

Госпіталізація в акушерське відділення.

Розрив матки — одне з найсерйозніших ускладнень в акушерстві. Воно зумовлене в основному двома факторами: наявністю перешкоди в родах, пов’язаної з невідповідністю розмірів таза матері і частин плода; порушенням м’язової структури матки.

За перебігом розрив матки поділяють на загрозливий, що розпочався і що відбувся. Загрозливий розрив матки під час вагітності характеризується появою болю в надчеревній ділянці, нудоти, блювання. Потім приєднується біль унизу живота. Якщо загрозливий розрив матки в ділянці старого післяопераційного рубця виникає в родах, то крім цих ознак відзначаються дискоординація або слабкість родової діяльності, симптоми  гіпоксії плода, іноді з являються кров’янисті виділення з родових шляхів.

Загрозливий розрив, зумовлений механічною перешкодою в родах, характеризується розтягом нижнього сегмента матки, його болючістю на фоні надмірно сильної родової діяльності, іноді судорожного характеру, напруження й болючості круглих зв'язок матки, набряку країв отвору матки, а також піхви і зовнішніх статевих органів внаслідок їх здавлення і порушення місцевого кровообігу, утрудненого сечовипускання, пов’язаного із здавленням сечовипускного каналу і сечового міхура, спробами натужуватись при високому стоянні голови плода.

Розрив матки, що розпочався, триває кілька хвилин. Він характеризується тим, що до описаних вище симптомів приєднуються відчуття страху і збудження породіллі. З являються кров’янисті виділення з родових шляхів, домішка крові в сечі. У цей час виявляються ознаки вираженої гіпоксії або загибелі плода. Спостерігаються потуги при високому стоянні голови плода і повному розкритті отвору матки.

Розрив матки, що відбувся, незалежно від патогенезу, проявляється різким болем у ділянці живота і повним припиненням родової діяльності («буря змінюється моторошною тишею»). Характерні картини больового шоку іа внутрішньої кровотечі (блідість шкіри, частий слабкий пульс, зниження артеріального тиску, запаморочення, іноді знепритомнення), позитивні симптоми подразнення очеревини, припинення серцебиття плода. Через черевну стінку прощупуються частини плода скорочена, невеликих розмірів матка.

При неповному розриві утворюється гематома між листками широкої зв’язки матки, що супроводиться появою сильного болю внизу живота. Матка при цьому відхиляється в  протилежний бік. Больовий шок може бути виражений слабко, однак симптоми внутрішньої кровотечі проявляються дуже виразно. У рідкісних випадках, при поступовому руйнуванні стінок матки, перейми і потуги можуть тривати і плід може народитись через природні родові шляхи.

Іноді спостерігаються атипові розриви матки (наприклад, по рубцю), при яких симптоми подразнення очеревини та інші ознаки слабко виражені, внаслідок чого такі розриви можуть залишитись нерозпізнаними, цих випадках треба звернути увагу на появу метеоризму через кілька годин після родів, розлитого болю в ділянці живота.

Невідкладна допомога. При загрозливому розриві матки треба спробувати терміново припинити родову діяльність внутрішньовенним введенням магнію сульфату (10—15 мл 25% розчину), здійснити протишокові заходи — ввести плазмозамінники та гормональні препарати. Категорично забороняється вводити препарати  морфію.

Госпіталізація  термінова у найближче акушерське відділення. Транспортують на носилках.

Надання хірургічної допомоги в гінекології - http://scala.ucoz.com/blog/