Апоплексія яєчника — це розрив яєчника, що супроводиться кровотечею в черевну порожнину. Цей вид кровотечі становить 0,5—2,5 % усіх кровотеч у черевну порожнину. Трапляється в основному у жінок віком 20—35 років, іноді у молодших.

Апоплексії яєчника передує утворення гематоми з наростанням больового синдрому внаслідок підвищення внутрішньояєчникового тиску, після чого настає розрив тканини яєчника і внутрішня кровотеча різної інтенсивності. У фізіологічних умовах при розриві фолікула також буває невеликий крововилив з наступним утворенням жовтого тіла, однак цей стан не супроводиться ні больовим синдромом, ні ознаками внутрішньої кроватечі.

Апоплексія яєчника звичайно виникає в результаті запальних захворювань придатків, нерідко на грунті апендициту (цим пояснюється більш часта правостороння апоплексія), склеротичного або варикозного розширення судин, склерокістозу яєчників, ендокринних порушень. Спровокувати її можуть фізичне напруження, статевий акт, особливо перерваний. Разом із тим апоплексія яєчника може виникнути серед цілковитого фізичного спокою і навіть уві сні.

Апоплексія яєчника найчастіше виникає в період овуляції, у фазі розвитку жовтого тіла, але може траплятись і в іншій фазі менструального циклу. Джерелом кровотечі є розрив яєчника у місці утворення жовтого тіла або його кісти.

Клінічна картина. Характерними ознаками апоплексії яєчника є раптовий біль унизу живота, частіше праворуч, і симптоми гострої анемії. До них можуть приєднуватись нудота і блювання.

При огляді шкіра бліда, іноді покрита холодним потом. Пульс частий, слабкого наповнення, артеріальний тиск знижений. Можливе напруження м’язів передньої черевної стінки, інші ознаки подразнення очеревини. Рідко у нижньобічних відділах живота виявляють притуплення перкуторного тону.

При вагінальному обстеженні шийка матки без змін, тіло матки не збільшене, безболісне, може пальпуватися збільшений болючий яєчник. Лише при значній крововтраті тіло матки і придатки внаслідок подразнення очеревини не доступні для пальпації. Якщо апоплексія пов’язана з розривом кісти жовтого тіла, то на хворій стороні можна прощупати пухлиноподібний утвір різної величини.

Диференціальний діагноз — з позаматковою вагітністю і гострим апендицитом. На відміну від позаматкової вагітності при апоплексії яєчника немає ознак вагітності, немає кров’янистих виділень із матки.

Підставою для виключення гострого апендициту є відсутність підвищення температури тіла, менша вираженість симптомів подразнення очеревини. Разом із тим діагностика апоплексії яєчника в ряді випадків важка і нерідко остаточний діагноз ставлять тільки на операційному столі.

Невідкладна допомога, госпіталізація і правила транспортування такі самі, як при позаматковій вагітності.