Травма мошонки. Ушкодження мошонки можуть бути відкритими й закритими.

Причиною закритої травми мошонки може бути удар або здавлення. Відкриті ушкодження можуть бути ізольованими або поєднуватися з ушкодженням статевого члена, сечовипускного каналу, м’яких тканин стегна, кісток таза, сечового міхура, прямої кишки та ін. При ушибі мошонки яєчко звичайно не ушкоджується, оскільки легко зміщується в момент травми. Мошонка при цьому виявляється між кістками таза і травмуючим предметом і зазнає ушкодження. При ушибі розриваються дрібні судини, кров, що вилилась із них, попадає під шкіру, між шкірою і м’язовою оболонкою мошонки. Якщо кров попадає під шкіру в сполучну тканину, виникає гематома мошонки.

При крововиливі в мошонку шкіра її напружена, складки згладжені, колір стає чорним. Гематома буває одно- і двосторонньою, а залежно від сили удару може обмежуватись тільки мошонкою або досягати великих розмірів і поширюватись на статевий член, промежину, медіальну поверхню стегон, передню черевну стінку. Швидко наростає набряк мошонки, прощупується рівномірне затвердіння. Тяжкість стану хворого посилюється при поширенні запального процесу на вени сім’яного канатика. Надалі може розвинутись волога гангрена мошонки.

При відкритих ушкодженнях можливе оголення і випадання в рану яєчка.

Невідкладна допомога. При закритих ушкодженнях: спокій, холод, обезболюючі і гемостатичні засоби, суспензорій на мошонку.

При відкритих ушкодженнях: тимчасове спинення кровотечі давлячою пов’язкою.

Госпіталізація термінова в урологічне відділення. Транспортують на носилках.

Травми статевого члена. Ушкодження статевого члена також поділяють на відкриті і закриті. Серед закритих ушкоджень найлегшим є ушиб без розриву білкової оболонки і печеристих тіл. Причиною ушибу можуть бути прямий удар, падіння та ін.

Вивих статевого члена можливий тільки в стані ерекції і виникає, при розриві зв’язок, які з’єднують ніжки статевого члена з тазовими кістками. Корінь статевого члена зміщується в ділянку лобка або промежини.

Тяжким ушкодженням статевого члена є перелом його внаслідок згинання під час ерекції. Перелом супроводиться характерним хрускотом у момент розриву білкової оболонки і печеристого тіла та різким болем. Статевий член швидко набрякає, розвивається обширна гематома. Якщо порушується цілість сечовипускного каналу, то з його зовнішнього отвору виділяється кров.

Відкриті ушкодження статевого члена трапляються рідко і заподіюються в припадку ревнощів або випадково, у тому числі при виробничій травмі.

Невідкладна допомога: спокій, холод, давляча пов’язка, обезболюючі засоби.

При відтинанні статевого члена ножем або бритвою екстрена допомога полягає у тимчасовому спиненні кровотечі накладанням джгута на культю члена, введенні обезболюючих засобів.

Госпіталізація термінова в урологічне відділення. Транспортують на носилках.