Орхіепідидиміт — гостре запалення яєчка та його придатка. Найчастіше розвивається після травми, інструментального дослідження сечовипускного каналу і сечового міхура або є ускладненням інфекційних захворювань.

Клінічна картина. Захворювання розпочинається гостро з швидко наростаючого набряку придатка яєчка, різкого болю, підвищення температури тіла до 40 °С, ознобу. Запалення і набряк поширюються на оболонки яєчка і мошонку. Біль іррадіює за ходом сім’яного канатика у пахову, іноді — в поперекову ділянку, крижі і посилюється при рухах. Часто спостерігається гіперемія шкіри на стороні ураження. Придаток збільшений, твердий, різко болючий при пальпації.

Пальпація так посилює біль, що хворий намагається прибрати руку лікаря, який пробує прощупати придаток. У міру прогресування запального процесу і скупчення ексудату в оболонках яєчка границю між ним і придатком важко визначити.

Невідкладна допомога полягає в госпіталізації в урологічне відділення. Положення при транспортуванні — залежно від загального стану хворого.