До найбільш частих ушкоджень кісток і суглобів рук і ніг належать вивихи і переломи.
Вивих — зміщення суглобових кінців кісток, які утворюють суглоб. При повному розходженні суглобових поверхонь кісток кажуть про повний вивих. Якщо прилягання суглобових поверхонь частково зберігається, цей стан розцінюють як неповний вивих або підвивих. Вивих і підвивих супроводяться розривом суглобової капсули, ушкодженням зв’язкового апарату і м’язів.
Травматичний вивих дуже рідко пов’язаний з прямим механічним діянням на суглоб. Найчастіше причиною вивиху є непряма травма: падіння на випрямлену руку або ногу, обертове зусилля, щодо фіксованого сегмента кінцівки.
Розрізняють абсолютні і відносні клінічні ознаки вивиху.
Абсолютні ознаки: зміна конфігурації суглоба внаслідок зміщення суглобових кінців кісток; вимушене положення кінцівки внаслідок напруження окремих неушкоджених зв’язок і підвищення тонусу м’язів; пальпаторно — відсутність головки кістки на звичайному місці; при спробі зробити пасивні рухи в суглобі — посилення болю, водночас той, хто досліджує, відчуває пружинячий опір.
Відносні ознаки: біль у суглобі, вкорочення кінцівки, порушення функції суглоба.
Перелом — порушення цілості кістки по довжині. Перелом може бути травматичним і патологічним (спонтанним), повним і неповним, відкритим і закритим; за характером зламу — поперечним, косим, спіральним, поздовжнім, Т- і V-подібним.
Розрізняють також перелом без зміщення відламків і зі зміщенням. Зміщення відламків може бути по довжині, ширині і по осі.
Абсолютні ознаки перелому кістки: патологічна рухомість у ділянці перелому; крепітація (патологічну рухомість і крепітацію треба тільки констатувати, але ніколи навмисне не робити, щоб не заподіювати пацієнтові додаткової травми).
Відносні ознаки перелому: деформація кінцівки, локальна болючість при пальпації, порушення функції кінцівки.
Невідкладна допомога при вивиху і переломі: введення обезболюючих засобів; транспортна іммобілізація з наданням правильного положення ушкодженій кінцівці.
Госпіталізація у травматологічне відділення.
Спортивна травматологія - пошкодження, забиті місця, переломи - http://pushcha-voditsa.at.ua/blog/sportivnaja_travmatologija/1-0-1