Гіпоглікемічна кома — симптомокомплекс, зумовлений різким спадом рівня глюкози в крові, зменшенням утилізації глюкози тканинами головного мозку.

Гіпоглікемічна кома розвивається переважно у хворих з тяжким перебігом інсулінозалежного цукрового діабету, що супроводиться ураженням печінки і нирок, коли значно знижені запаси глікогену. Провокуючими факторами є передозування інсуліну, недостатнє приймання вуглеводів, посилена м’язова робота. Гіпоглікемія іноді розвивається після застосування сульфаніламідних препаратів у комбінації з саліцилатами, вживання алкоголю.

В основі патогенезу гіпоглікемічної коми лежить недостатнє забезпечення глюкозою клітин головного мозку, розвиток гіпоксії, дегенеративних змін, набряку і навіть некрозу окремих ділянок мозку. Тому гіпоглікемія, якщо вона часто повторюється, може спричинити зниження інтелекту.

Клінічна картина. У перебігу гіпоглікемічної коми умовно виділяють дві стадії: гіпоглікемічний стан і гіпоглікемічну кому.

Гіпоглікемічний стан проявляється відчуттям внутрішнього неспокою, слабкістю, стомлюваністю, підвищеною пітливістю, блідістю шкіри, відчуттям голоду, тремтінням рук і ніг, парестезіями кінчика язика, губ, підборіддя, серцебиттям.

Гіпоглікемія розвивається протягом від кількох хвилин до 1 год, а в деяких хворих з тяжким і тривалим перебігом цукрового діабету — гостро і практично раптово, так що вони не усвідомлюють її перших симптомів.

При гіпоглікемічній комі у хворих з’являється дезорієнтація, агресивність, невмотивовані вчинки, відмовлення від їжі, галюцинації. Кома завершується значним руховим збудженням, судорогами, які можуть перейти у великий епілептичний припадок.

Після короткочасної і нерізко вираженої гіпоглікемії стан хворих цілком нормалізується, лише іноді буває головний біль або біль у ділянці серця. Гіпоглікемічна кома з тяжким перебігом призводить до порушень психіки, мови, зниження інтелекту. У хворих на атеросклероз вінцевих і мозкових судин гіпоглікемічна кома може спровокувати розвиток інфаркту міокарда і гострий розлад мозкового кровообігу.

Невідкладна допомога. При початкових проявах гіпоглікемії хворому рекомендують терміново випити міцного чаю з достатньою кількістю цукру, з’їсти цукерку, шматочок хліба, булки. Якщо немає ефекту і є виражені ознаки коми, вводять 40—80 мл 40 % розчину глюкози внутрішньовенно фракційно і 1 мл 0,1 % розчину адреналіну підшкірно. При затяжній гіпоглікемічній комі призначають гідрокортизон (75—100 мг) або преднізолон (30—60 мг) у 500 мл 5 % розчину глюкози внутрішньовенно краплинно. Для попередження набряку мозку рекомендується внутрішньовенне введення 5— 10 мл 25 % розчину магнію сульфату, 15—20 % розчину маніту з розрахунку 0,5—1 г/кг. Показані також транквілізатори, оксигенотерапія.

Госпіталізація термінова у відділення реанімації та інтенсивної терапії.

Транспортують на носилках у положенні лежачи.