Ушиб і розтяг хребта діагностують на підставі клінічних ознак.
Невідкладна допомога полягає в госпіталізації потерпілого у травматологічне відділення. Транспортують на щиті і носилках.
Перелом остистих і поперечних відростків, дуг хребців. Характерна біль у ділянці перелому, обмеження рухів хребта, різка болючість при пальпації.
Невідкладну допомогу подають у тому ж обсязі, як і при ушибі та розтягові хребта.
Перелом тіл хребців, як правило, є результатом непрямої травми (падіння з висоти на сідниці, ноги, голову), рідко виникає внаслідок прямого діяння травмуючого агента на хребет. Непряма травма призводить до компресії хребта по осі у поєднанні найчастіше з надмірним згинанням, рідше — з перерозгинанням хребта (головним чином у шийному відділі). Таке комбіноване діяння по осі у поєднанні з надмірним згинанням хребта призводить до роздавлювання передньої частини тіла хребця і клиновидної деформації його.
Якщо сила механічного діяння невелика і травма не супроводиться повним розривом зв’язкового апарату хребта (поздовжніх зв’язок, зв’язок між дугами хребців, остистими і суглобовими відростками), то здатність хребта витримувати незначні навантаження зберігається, і такі переломи називають стабільними. Коли в результаті травми настає повний розрив названих анатомічних утворів з виникненням підвивиху або вивиху суглобових відростків і зміщенням тіл хребців один щодо одного, хребет втрачає здатність витримувати будь-які навантаження, що характеризується як нестабільний перелом. Такий перелом може призводити до дуже значних ускладнень: ушкодження корінців спинного мозку, ушибу і повного переривання останнього.
Потерпілі скаржаться на різкий біль у ділянці ушкодженого хребця, який посилюється при найменшому навантаженні. Об’єктивно виявляють значне напруження м’язів спини, випинання остистого відростка хребця, різку болючість його при пальпації.
При ушкодженні задніх корінців спинного мозку відповідно до рівня іннервації настають розлади поверхневої чутливості у вигляді гіперестезії або гіпестезії, рідше анестезії.
При ушибі спинного мозку відразу після травми виникають в’ялі паралічі, парези, арефлексія.
Для повного переривання спинного мозку, яке нерідко спостерігається при переломовивихах (тобто нестабільних переломах тіл хребців), характерні паралічі рук і ніг, арефлексія, порушення чутливості і функцій тазових органів.
Невідкладна допомога полягає у введенні обезболюючих засобів (анальгін — 2—4 мл 50 % розчину внутрішньом’язово) і правильному укладанні потерпілого на щиті і носилках.
Госпіталізують у травматологічне або нейрохірургічне відділення.