Електротравма — ураження організму людини, що спричинене дією електричного струму і характеризується загальними і місцевими змінами в органах і тканинах.

Ступінь тяжкості ушкоджень, що виникають при електротравмі, залежить від параметрів електричного струму: сили, напруги, виду (постійний, змінний), а також від шляху проходження струму (петлі струму), тривалості його дії, електропровідності шкіри, фізіологічного стану організму, характеру навколишнього середовища (сухе, вологе). При напрузі до 450—500 В небезпечніший змінний струм, з підвищенням напруги небезпека ушкоджень стає однаковою. Найтяжчі наслідки виникають, якщо петля струму проходить через серце, легені, центральну нервову систему. Мокрий одяг, взуття, волога, пітна, ушкоджена шкіра створюють мінімальний опір струму, й небезпека ураження різко зростає. Чим сильніший опір шкіри, тим слабша загальна дія струму, але значно глибші місцеві зміни.

Електричний струм спричиняє термічне, механічне і хімічне ушкодження тканин. Термічна дія виражається в появі неспецифічних опіків і специфічних міток (знаків) струму на шкірі. Останні мають вигляд цяток або кратероподібних умятин жовто-сірого кольору діаметром до 1—3 см з валикоподібно стовщеними краями без ознак запалення (гіперемії, набряку шкіри, болю).

За характером виникаючих порушень виділяють чотири ступені електротравми:

І — судорожне скорочення м’язів без знепритомиення, потерпілий переляканий, блідий, судорожно кричить;.

II— судорожне скорочення м’язів із втратою і швидким відновленням свідомості, блідість шкіри, різкий переляк, крик про допомогу, самостійне звільнення від дії струму неможливе;

III — судорожне скорочення м’язів із знепритомненням, дихання утруднене, тони серця глухі, брадикардія або фібриляція шлуночків, голосові зв’язки спазмовані, потерпілий не може кричати навіть після опритомнення;

IV—клінічна смерть з асистолією або фібриляцією шлуночків, на фоні судорог миттєвий різкий видих, зупинка дихання.

Невідкладна допомога. Якомога швидше припинення дії електричного струму. Для цього треба вимкнути рубильник або відвести від потерпілого провід за допомогою сухої палиці, дошки та ін.
Якщо ураження сталося від високовольтної мережі, то підходити до потерпілого треба маленькими кроками, щоб уникнути потрапляння під «крокову напругу»

Після звільнення потерпілого БІД дії струму оцінюють його стан. При непритомності, відсутності дихання, пульсації на магістральних судинах приступають до негайного етапу серцево-судинної реанімації з більш раннім переходом до спеціалізованого етапу.

Тактика подання допомоги з приводу місцевих проявів електротравми така сама, як при термічних опіках .

Госпіталізація у відділення реанімації та інтенсивної терапії. Якщо переважають, місцеві ураження і немає порушення життєво важливих функцій, госпіталізують в опікове або хірургічне відділення. Транспортують на носилках у положенні лежачи і тільки після відновлення діяльності серця та дихання. У процесі транспортування контролюють стан потерпілого, а в разі потреби відновлюють реанімаційну допомогу.

Якщо госпіталізація неможлива, обов’язкова інтенсивна терапія з постійною готовністю до повторної серцево-легеневої реанімації.