Апостематозний пієлонефрит — гнійно-запальне захворювання, при якому в корковій речовині нирок утворюються множинні дрібні абсцеси. Виникає як ускладнення гострого вторинного пієлонефриту.

Клінічна картина. Стан хворого тяжкий. Температура тіла підвищується до 40 °С, відзначається трясучий озноб, рясний піт, швидко наростаюча слабкість, адинамія, головний біль, нудота, блювання, тахікардія, іктеричність склер. Озноб може тривати від 10—15 хв до 1 год, іноді він повторюється по кілька разів протягом доби. Часто після припинення ознобу спостерігається зниження температури тіла до нормальних цифр, сильне потовиділення і зменшення інтенсивності болю в поперекозій ділянці. У хворих на сечокам’яну хворобу озноб найчастіше виникає після приступу ниркової кольки.

М’язи поперекової ділянки і передньої черевної стінки напружені. Нирка при пальпації збільшена, тверда, болюча. Відзначається позитивний симптом Пастернацького на стороні ураження.

Невідкладна допомога полягає в терміновій госпіталізації хворого в урологічне відділення. Транспортують на носилках у положенні лежачи.